Ben Uçtum Sen Kaldın - BAŞKA SİNEMA
2012 | Belgesel | 81' | Kürtçe, Türkçe | 26 Mart 2014

Ben Uçtum Sen Kaldın

Ödüllü kısa filmleri ve sinema kitaplarıyla bilinen Mizgin Müjde Arslan’ın ilk uzun metraj belgeseli “Ben Uçtum Sen Kaldın”, bir yüzleşme ve barışma hikâyesi…
Herkesin başka şekilde etkisinde kaldığı Türkiye’deki savaşa, parçalanan bir aile üzerinden bakan film, kimilerine göre ‘terörist’ kimilerine göre ‘gerilla’ olarak nitelenen bir adamın ‘baba’ tarafına odaklanıyor. Film, doğumundan kısa süre sonra Kürt gerilla hareketine katılan babasını arayan genç kadınla hüzünlü, çatışmalı, gerçekçi bir yolculuğa çıkarıyor.
Kızlar için babaları özeldir; hele bu babayı hiç görmemişseniz, öldüğünü 17 yaşında öğrendiyseniz, onu konuşmanız önce evin içinde, sonra toplum tarafından yasaklanmışsa… O sizin suskun ama hep acıyan tarafınız olur. Sonra bir gün, hiç ummadığınız bir anda, onun gittiği yoldan gitmeden nefes alamayacak hale gelirsiniz.
Ben Uçtum Sen Kaldın, filmin yönetmeni Mizgin Müjde Arslan’ın 2009 yılında babasını aramak üzere önce çocukluğunun izini Mardin’de sürüşünü, sonra Mahmur Mülteci Kampı’na gidişini anlatır. Bu süre boyunca hep sorar: Acaba onu sevmiş midir?
Kameranın gerçekliği, nefretten vazgeçmenin, suskunluğu sese çevirmenin, kaçmak yerine yüzleşmenin, öldürmek yerine barışmanın bir yolu olabilir…Yönetmen: Mizgin Müjde Arslan
Ülke: Türkiye
Dağıtım: M3 Film
Yapım: Asi Film
Yorumlar ve Görüşler

Oy Ver:

Lütfen tüm alanları doldurunuz.