45film'lik Yaz Seçkisi - BAŞKA SİNEMA
| 15 Temmuz 2022

45film'lik Yaz Seçkisi

Başka Sinema 45film’lik Yaz Seçkisi ile temmuz ayından itibaren seyircilere sinema klasiklerinden usta yönetmenlere, belgesellerden, vizyona girmemiş yapımlara, 45 filmlik bir yelpaze sunuyor. Haftalık seçkiler olarak ilerleyecek gösterimler farklı temalardan oluşuyor. Bu doğrultuda seyirciler, tematik olarak seçilmiş yapımlarla, klasiklerden daha önce beyaz perdede izleme fırsatı bulamadıkları filmlere, sinema salonlarında buluşma şansı yakalıyor.

 

“45film’lik Bir Yaz” seçkisinin 6 hafta boyunca seyircilere sunacağı temalar ise şu şekilde:

Almodovar 1980-2000 Haftası, Başka Sinema Vizyon Ötesi Haftası, Modern Klasikler Haftası (1980-2010), Başka Sinema Belgeseller Haftası, Başka Sinema Klasikler Haftası (1980 Öncesi Filmler) ve Almodovar 2000-2020 Haftası.

 

15 – 21 Temmuz ’da sinema tarihinin klasiklerine bir bakış atılıyor. Başka Sinema seyircisinin ilgiyle takip ettiği klasik filmler Klasikler Haftası’na özel bir seçkiyle geliyor; İtalyan neorealizm akımının öncülerinden Vittorio de Sica’nın İki Kadın’ı, Jean-Luc Godard’ın en el üstünde tutulan eserlerindenSerseri Aşıklar’ı, ve Nicholas Roeg’in gerilim türünde ayrı bir yeri olan filmi Don’t Look Now’ı sinemaseverlerle, sinema salonlarında buluşuyor.

 

22- 28 Temmuztarihlerinde ise Vizyon Ötesi temasında filmler yer almakta. Bu kapsamda, yönetmeni Nathalie Álvarez Mesén’e2021 Cannes Film Festivali’nde Altın Kamera adaylığı getiren Clara Sola, 2021 Antalya Film Festivali’nde Uluslarası En İyi Film ödülüne aday Ali & Ava, Başka Sinema seçkisinden Evrim filmiyle tanıdığımız Lucile Hadzihalilovic’in filmi Earwig, Macbeth ve Kelly Çetesi’nin Gerçek Hikayesi gibi epik yapımların yönetmeni Justin Kurzel’in Nitram’ı, senaristleri arasında Alev Almış Bir Genç Kadının Portresi’nin yönetmen ve senaristi Céline Sciamma’nın da bulunduğu Paris, 13. Bölge ve başrolünde adından çok söz ettiren oyuncu Vanessa Kirby’nin bulunduğu İtalyanca Dersleri’ni izlemek mümkün.

29 Temmuz – 4 Ağustos haftası sinemalarda olacak seçki “Almodovar 1980-2000 Haftası”, usta yönetmen Pedro Almodovar’ın filmografisinin ilk yirmi yılından oluşup yönetmenin kendine has tarzını nasıl geliştirdiğini görmek adına önemli bir yer tutuyor. Filmler arasında; Venedik Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödüllü Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar, feminist kara komedi filmi Bunu Hak Edecek Ne Yaptım?, Almodovar filmlerinin en önemli yüzlerinden Carmen Maura’nın performansı ile Kötü Alışkanlıklar, ünlü oyuncu Antonio Banderas’ın başrolünde yer aldığı Tutku Kanunu, Fransa’nın Oscar’ı olarak anılan César Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film ödülünü alan Yüksek Topuklar, 1995 yılında İspanya’nın Akademi Ödülleri En İyi Yabancı Film adayı olan Sırrımın Çiçeği, yönetmenin Javier Bardem ile ilk ortaklığı olan Çıplak Ten ve Almodovar’ın kendi ilk dönemini kapattığı film olarak andığı Kika yapımları yer alıyor.

 

5 – 11 Ağustos tarihlerinde“Başka Sinema Modern Klasikler” seçkisi başlıyor. Yakın dönemde çekilip kısa sürede klasik olarak nitelendirilen yapımlardan oluşan seçkide; Coen Kardeşler’den 1984 yapımı Kansız, Jane Campion’ın unutulmaz eseri Piyano, Ang Lee’nin yönettiği ve Christina Ricci, Elijah Wood, Tobey Maguire, Kevin Kline ve Sigourney Weaver gibi yıldızlardan oluşan kadrosuyla Buz Fırtınası, John Carpenter’ın kült film New York’tan Kaçış, Vietnam Savaşı’nın psikolojik etkilerine dair inanılmaz bir anlatı olan Jacob’s Ladder, Kusturica’nın gerçekçi masalı Arizona Dream, Akira Kurosawa’dan bir Kral Lear uyarlaması olan Ran , Robert de Niro’nun başrolünde olduğu Angel Heart, Gaspar Noé’nin akıllardan çıkmayan filmi Dönüş Yok / Irreversible, Francis Ford Coppola’dan Tom Cruise, Patrick Swayze ve Matt Dillon’lı kadrosuyla The Outsiders ve feminist bir klasik olan Antonia’s Line yer alıyor.

 

12 – 18 Ağustos’ta ise son dönemin ses getiren, ödüllü, yerli belgeselleri beyaz perdede seyircilerle buluşuyor.“Belgeseller Haftası”nda, Ceylan Özgün Özçelik’den deneysel belgesel alanında nadide bir örnek olan Cadı Üçlemesi 15+, Aslı Akdağ’ın 2021 Antalya Film Festivali Ulusal Belgesel alanında ödül alan filmi Bekleyiş, müzisyen ve sanatçı İlhan Mimaroğlu’nun özellikle New York’ta geçirdiği döneme odaklanan Mimaroğlu, Deniz Tortum’un dünya prömiyerini Rotterdam’da yapan ve Antalya ve İstanbul Film Festivalleri’den ödülle dönen belgeseli Maddenin Halleri, 2021 Antalya Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film ve 41. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Belgesel kategorisinde Mansiyon ödülüne layık görülen Volkan Üce belgeseli Her Şey Dahil, Zeynep Dadak’ın 17. yüzyıl İstanbul çelebilerinden Eremya Kömürciyan’ın sözleriyle harmanladığı fantastik bir şehir anlatısı olan Ah Gözel İstanbul ve Senem Tüzen’in 2022 İstanbul Film Festivali’nde En İyi Belgesel ödülünü almış Eat Your Catfish’ini izlemek mümkün.

 

19 – 25 Ağustos’ta ise son haftanın kapanışını bir kez daha Almodovar yapıyor. Yönetmenin 2000 – 2020 tarihleri arasındaki filmlerine odaklanan seçki; 2003 Akademi Ödülleri’nde En İyi Orijinal Senaryo ödülünü almış Konuş Onunla, Gael García Bernal’i uluslararası bir yıldız haline getiren Kötü Eğitim, Penélope Cruz’un inanılmaz perfomansıyla başrolünde olduğu Dönüş, 2011 Cannes Film Festivali’nden iki ödülle dönen İçinde Yaşadığım Deri, Almodovar’ın komedi ve müzikal türündeki eğlenceli yapımı Aklımı Oynatacağım, nesiller arası bir dram olan Julieta, Antonio Banderas’ın başrolünde olduğu, otobiyografik Acı ve Zafer ve pandemi döneminde çekilen, başrolünde Tilda Swinton’ın olduğu kısa film İnsan Sesi / The Human Voice’u kapsıyor.