Positively Different Kısa Film Festivali 2024 - BAŞKA SİNEMA
2024 | | 10 Mart 2024

Positively Different Kısa Film Festivali

Hakim toplumsal cinsiyet, cinsellik, ırk, sınıf, etnik köken, din ile normatif bedenlerin öncelenmesi; bunlar günümüze ve geleceğe, hayattan beklentilerimize ve karşımıza çıkan engellere tesiri olan kavramlar. “Başka”larının hayatına, gerçeklik ve komedi ile, yeri geldiğinde ise soyutlaştırma ve deneylerle ışık tutmayı amaçlayan Yunanistan menşeili Positively Different Kısa Film Festivali / Positively Different Short Film Festival’in amacı kesişimsellik ve ayrımcılık konusunda duyarlılık yaratmak.

istos film & istos yayın ve Başka Sinema işbirliği ile Positively Different Kısa Film Festivali / Positively Different Short Film Festival bu sene Atina ve Berlin dışında İstanbul seyircisiyle de 10 Mart’ta Kadıköy Sineması’nda buluşacak.

22 farklı ülkeden gelen toplam 40 film bizi zorlu ama heyecan verici dünyalara götürecek! Cinsiyet, cinsellik, engelilik, göç, sınıf ve ırk kavramlarını ele alan festival seçkisinde yaratıcılar mizah, duyarlılık, cesaret ve merakla “Kimliklerimizin sınırları nelerdir?”, “Hatırlamadığınızı hatırlamadığınızda, unutmaya nasıl direnirsiniz?” gibi ortak sorulara ve endişelere odaklanıyor.

Festivalin finalistleri bu sene 4 ödül için yarışacak; En İyi Film Ödülü, Seyirci Ödülü, En İyi Yunanistan Yapımı, Kürasyon Ekibi Ödülü. Kazanan filmlerden oluşan seçki ise 10 Mart günü saat 21:00’de, diğer şehirlerde aynı anda, Kadıköy Sineması’nda İstanbul seyircisiyle buluşacak.