Başka Sinema Rota: Eskişehir - BAŞKA SİNEMA
| 23 Eylül 2022

Başka Sinema Rota: Eskişehir

“BAŞKA SİNEMA ROTA: ESKİŞEHİR” 23-28 Eylül tarihleri arasında Eskişehirli sinemaseverler ile farklı yapımları buluşturmaya hazırlanıyor!

Seans çizelgesi için tıklayın! *

* Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’ndeki gösterimlerimiz Eskişehir Özdilek AVM Salon 8’e taşınmıştır.

Biletler için tıklayın!

23-28 Eylül tarihleri arasında Eskişehir’de gerçekleşecek olan Başka Sinema Rota: Eskişehir etkinliğinin film programı açıklandı. ETİ’nin ana sponsorluğunda, Tepebaşı Belediyesi, ASTEROS, Altyazı Sinema Dergisi, Kendine Has, Biletinial ve Kariyo & Ababay Vakfı’nın destekleri ile gerçekleşecek olan etkinlikte yerli sinemamızdan dünya sinemasına oldukça geniş bir yelpazede filmler gösterilecek.

Etkinliğin açılış filmi ise, daha önce Motör: Kopya Kültürü & Popüler Türk Sineması belgeseliyle tanıdığımız Cem Kaya’nın yönetmeni olduğu, Türkiyeli gurbetçilerin müzik kültürüne ışık tutan 2022 yapımı belgesel Aşk, Mark ve Ölüm olarak belirlendi.

Etkinlikte gösterilecek olan filmler 4 ana başlıkta toplanıyor: Dünya Festivallerinden, Türkiye Sineması 2022, Galalar ve Sabah Klasikleri. Bu ana başlıkların yanı sıra “Kısalar” başlığı altında bu senenin ses getirmiş farklı kısa filmleri de gösterilecek.

Dünya Festivallerinden bölümünde 2018 yılında Arakçılar / Shoplifters ile Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanan Hirakozu Kore-eda’nın 2022’de Cannes Film Festivali Ana Yarışma’da yer almış  son filmi Bebek Servisi / Broker, 2022 Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde gösterilen Filistinli yönetmen Maha Haj’ın son filmi Akdeniz Ateşi / Mediterranean Fever, 2022 Cannes Film Festivali’nden “Büyük Ödül” ile dönen usta yönetmen Claire Denis’in son filmi Öğle Güneşinde Yıldızlar / Stars at Noon, Sadık Bir Adam / A Faithful Man ile yönetmen olarak da rüştünü ispat etmiş ünlü Fransız aktör Louis Garrel’in kendi hayatından esinlenerek yazıp yönettiği filmi Masum / The Innnocent, Park chan-wook’a 2022 Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazandıran Ayrılma Kararı / Decision to Leave, 2022 Cannes Film Festivalinde 7 ayrı dalda ödül için yarışan Cristian Mungui’nin yönetmenliğindeki R.M.N. gibi iddialı yapımların yanı sıra Normal People diziyle adını duyuran Paul Mescal’in başrolünde olduğu ve çekimleri Türkiye’de yapılan Güneş Sonrası / Aftersun, Phantom Thread’deki unutulmaz performansıyla izleyicileri büyüleyen Vicky Krieps’in başrolünde olduğu  Korsaj / Corsage, Joachim Trier’in Oslo Üçlemesi’nin vazgeçilmez oyuncusu Anders Danielsen Lie’nin de yer aldığı İlgi Manyağı / Sick of Myself ve 2022 Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış bölümünde adından çok söz ettiren İşe Yaramazlar / The Worst Ones gibi başarılı filmler de sinemaseverler ile buluşturulacak.

Etkinliğin Türkiye Sineması 2022 bölümünde ise 41. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nden 4 ödülle ayrılan Ziya Demirel’in ilk uzun metrajlı filmi Ela ile Hilmi ve Ali; aynı festivalde Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen’e En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandıran ve Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen, Ali Kemal Gönen’in yönetmenliğini üstlendiği Çilingir Sofrası gibi bu yılın önemli yapımlarının yanı sıra son yılların başarılı yapımı GİBİ dizisinin başrolünden aşina olduğumuz Ahmet Kürşat Öcalan’ın başrolünde olduğu Donadona, Ceylan Özgün Özçelik’in Cadı Üçlemesi’nden ikinci halka olan, deneysel belgesel Cadı Üçlemesi 15+, Nihal Yalçın’ın başrolünde olduğu, Nazlı Elif Durlu’nun ilk uzun metrajlı filmi Zuhal, Adana Film Festivalinde ilk gösterimini yapacak olan Cem Demirer’in yazıp yönettiği Mendirek gibi Türkiye Sineması’ndan 2022 yapımı filmler gösterilecek.

Galalar bölümünde ise başrol oyuncusu Zar Amir Ebrahimi’ye 2022 Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü kazandıran Ali Abbasi filmi Kutsal Örümcek / Holy Spider, The Artist filmi ile 5 ayrı dalda Akademi Ödülü’ne layık görülen Michel Hazanavicus’un zombi-komedi filmi Kestik! / Final Cut, Oscar adayı film Beşirle Vals’in yönetmeni olarak hatırladığımız Ari Folman’ın yönetmenliğini üstlendiği Anne Frank Nerede / Where is Anne Frank?, başarılı yönetmen Tony Gatlif’in Türkiye prömiyerini yapacağı filmi Tom Medina gibi yapımların yanı sıra Acil Durumda Jane’i Ara / Call JaneParis Hatıraları / Paris MemoriesPatlama Noktası / Boiling Point ve İyi Şanslar Leo Grande / Good Luck to You, Leo Grande gibi yapımlar da ilk kez sinema tutkunları ile buluşturulacak.

Son olarak “Sabah Klasikleri” başlığında ünlü İspanyol yönetmen Luis Bunuel’in filmi Arzunun Şu Karanlık Nesnesi / That Obscure Object of Desire ; Alejandro Amenabar’ın Nicole Kidman’ı başrolüne taşıdığı kült korku filmi Diğerleri / The Others; Nicholas Roeg’in gerilim türündeki filmi Don’t Look Now ve yerli sinemamızın en önemli yönetmenlerinden Metin Erksan’a Altın Ayı Ödülü kazandıran filmi Susuz Yaz ile usta yönetmenlerin efsaneleşmiş yapımları da etkinlik kapsamında gösterilmeyi planlanıyor.

Seyirciler, etkinliğin “Kısalar” başlığı altında Türkiye Sineması’ndan öne çıkan kısa film örneklerini de seyretme imkanına sahip olacak. İzmir Kısa Film Festivali’nden En İyi Animasyon Ödülü kazanan Gökalp Gönen imzalı Lal, Yasemin Demirci yönetmenliğindeki Gece Kuşağı, başrollerinde Nesrin Cavadzade ve Hatice Aslan’ın bulunduğu Fehmi Öztürk yönetmenliğindeki Bir Annenin Sonatı gibi yapımların yanı sıra Elif Sözen’in yönettiği Bir, Sata Biraderler’in kısa filmi Çerçeve ve Zeynep Dilan Süren’in yazıp, yönettiği Büyük İstanbul Depresyonu gibi başarılı yapımlar da seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor.

Etkinlikte aynı zamanda Başka Sinema’nın artık geleneksel hale gelmiş Başka Gece etkinliğinde de Onur Ünlü filmlerine yer verilecek. Başka Gece: Onur Ünlü kapsamında Topal Şükran’ın MaceralarıPolis ve Sen Aydınlatırsın Geceyi filmleri gece boyunca, art arda gösterimleriyle seyircilerle buluşacak.

Kapanışı ise, yakın zamanda hayatını kaybeden Fransız Yeni Dalga akımının ustası, unutulmaz yönetmen Jean-Luc Goddard’a bir saygı duruşu olarak Serseri Aşıklar / Breathless yapacak.

Etkinlikte ETİ Eski Fabrika’daki açıkhava gösterimlerinin yanı sıra bu sene Tepebaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi ve Cinetime Özdilek Eskişehir’de kapalı salon gösterimleri de gerçekleşecek. Film gösterimleri dışında paneller, söyleşiler ve etkinliklerin de olacağı “Başka Sinema Rota: Eskişehir” kapsamında 6 gün boyunca şehrin kalbi sinemayla atacak.