Başka Sinema Rota: Diyarbakır - BAŞKA SİNEMA
| 24 Kasım 2022

Başka Sinema Rota: Diyarbakır

“BAŞKA SİNEMA ROTA: DİYARBAKIR” 24-27 Kasım tarihleri arasında Diyarbakır’a festivallerin gözde filmleriyle geliyor!

 

24-27 Kasım tarihleri arasında Diyarbakır’da gerçekleşecek olan Başka Sinema Rota: Diyarbakır etkinliğinin programı açıklandı. Programda ön gösterimini yapacak ulusal ve uluslararası filmlerin yanı sıra beyaz perdenin klasikleşen yapımlarından bir seçki de olacak. Türkiye sinemasının en önemli yönetmenlerinden Emin Alper’in merakla beklenen filmi Kurak Günler ise etkinliğin açılış filmi olarak belirlendi.

 

Başka Sinema Rota: Diyarbakır bu yıl; 2022 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan Çaykovski’nin Karısı / Tchaikovsky’s Wife, Avusturya’nın Oscar adayı olarak seçilen Vicky Krieps’in ödüllü performansı ile Korsaj / Corsage, Penélope Cruz’un mutsuz bir evliliğin içinde çocuğuyla arasındaki bağı pekiştiren bir süreçten geçen Clara’ya hayat verdiği Uçsuz Bucaksız / L’immensità, Toronto ve Cannes gibi uluslararası film festivallerinde yarışmış R.M.N., Ari Folman’ın Anne Frank’in hikayesini ve Holokost dönemini özellikle genç seyircilere ulaştırmak adına çektiği animasyon Anne Frank Nerede? / Where is Anne Frank?, usta belgesel yönetmeni Patricio Guzmán’ın 2019 yılında Şili’deki protestoları konu aldığı Benim Hayali Ülkem / My Imaginary Country, Yeni Baştan / La Belle Epoque filmi ile tanıdığımız Nicolas Bedos’un başrollerinde Pierre Niney ve Isabel Adjani’ye yer verdiği Maskeli Balo / Masquerade; büyük kısmı İstanbul’da çekilen ve İsveç’in Oscar adayı olan Cennetten Gelen Çocuk / Boy From Heaven, 2022 Cannes Film Festivali Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde EcoPro Jüri Ödülü’ne layık görülen İncir Ağaçlarının Altında / Under the Fig Trees filmlerinden oluşan iddialı bir seçkiye ev sahipliği yapıyor.

 

Sabah Klasikleri seçkisinde 1964’te Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı’yı kazanarak Türkiye sinema tarihinde uluslararası ödül kazanan ilk film olan Susuz Yaz ile 2011 Oscar Ödüllerinde aday olduğu 10 kategoriden 5’ini kazanan ve bir kült haline gelen Artist / The Artist yer alacak.

Etkinliğin “Kısalar” başlığı, Türkiye Sineması’ndan öne çıkan kısa film örneklerini seyretme imkanını yaratacak. İzmir Kısa Film Festivali’nde Başka Sinema Dağıtım ve Destek Ödülü’ne layık görülecek 6 kısa film Diyarbakır seyircisi ile buluşacak.

 

24-27 Kasım’da Mordem Sanat’ta gerçekleşecek Başka Sinema Rota: Diyarbakır etkinliğinin biletleri biletinial.com üzerinden satışa açıldı! Seyirciler aynı zamanda 15 Kasım’dan itibaren Mordem Sanat gişesinden de gösterim biletlerine ulaşabilecekler.