Başka Sinema Rota: Bursa - BAŞKA SİNEMA
| 12 Ocak 2023

Başka Sinema Rota: Bursa

“BAŞKA SİNEMA ROTA: BURSA ” 12 – 15 Ocak tarihleri arasında Bursa’ya 

festivallerin gözde filmleriyle geliyor!

 

Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Sanat’ın destekleriyle 12 – 15 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Başka Sinema Rota: Bursa etkinliğinin programı açıklandı. Türkiye ve dünya festivallerinden 11 uzun, 5 kısa filmin gösterileceği Rota: Bursa’nın açılış filmi, 2023’ün en merakla beklenen filmlerinden Aftersun / Güneş Sonrası oldu.

 

Başka Sinema Rota: Bursa, bu yıl; 2022 Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü’ne layık görülen A.İ. / E.O.  aynı festivalde Altın Palmiye için yarışan Çaykovski’nin Karısı / Tchaikovsky’s Wife, Dardenne Kardeşler’in yeni filmi Tori ve Lokita / Tori and Lokita, 2022 Türkiye festivallerinin en çok ses getiren filmlerinden Kar ve Ayı ile 41. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu dahil 4 ödül alan Ela ile Hilmi ve Ali, Avusturya’nın Oscar adayı olarak seçilen Vicky Krieps’in ödüllü performansı ile Korsaj / Corsage, Penélope Cruz’un mutsuz bir evliliğin içinde çocuğuyla arasındaki bağı pekiştiren bir süreçten geçen Clara’ya hayat verdiği Uçsuz Bucaksız / L’immensità, Yeni Baştan / La Belle Epoque filmi ile tanıdığımız Nicolas Bedos’un başrollerinde Pierre Niney ve Isabel Adjani’ye yer verdiği Maskeli Balo / Masquerade; büyük kısmı İstanbul’da çekilen ve İsveç’in Oscar adayı olan Cennetten Gelen Çocuk / Boy From Heaven, bir seçkiye ev sahipliği yapıyor.

 

Başka Sinema Rota: Bursa kapsamında gerçekleştirilecek olan film gösterimlerinin yanında atölyeler ve söyleşiler de planlandı. Yapımcı Armağan Lale’nin konuk olacağı Yapım Serüveni: ‘’Bir Fikrim Var’’ paneli, Oyuncu Nazlı Bulum ve Uludağ Ünv. Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Handan Can’ın konuk olacağı Karakterlerin Psikolojisi: ‘’Oyuncular Karakterlere Nasıl Can Veriyor?’’ paneli ve YouTube dünyasının en özel sinema kanallarından Kutsal Motor ekibi söyleşisi Bursa seyircisiyle buluşacak.

Etkinliğin “Kısalar” başlığı, Türkiye Sineması’ndan öne çıkan kısa film örneklerini seyretme imkanını yaratacak. İzmir Kısa Film Festivali’nde Başka Sinema Dağıtım ve Destek Ödülü’ne layık görülen Birlikte Yalnız, Ben Tek Siz Hepiniz, Bahçeler Put Kesildi, Büyük İstanbul Depresyonu, Cehennem Boş Bütün Şeytanlar Burada filmleri, yönetmenlerinin de katılımıyla gösterilecek.

 

12 – 15 Ocak tarihleri arasında Nilüfer Belediyesi Konak Kültür Evi’nde gerçekleşecek Başka Sinema Rota: Bursa etkinliğinin biletleri bilet.nilufer.bel.tr üzerinden satışa açıldı! Seyirciler aynı zamanda gösterim öncesinde etkinlik alanında da biletlere ulaşabilecek.