| 31 Aralık 2020

Başka Bir Ocak

Şartlar değişti, uzun bir süredir sinemaya gidemiyoruz ve sinemaları çok özlüyoruz. Ama Başka Sinema 2 yıldır sürdürdüğü Başka Bir Ocak geleneğinden vazgeçmiyor! Hepimizin bir an önce bitmesini dilediği 2020’yi bırakıp daha iyi haberler alacağımızı umduğumuz 2021’e girerken Başka Sinema sizi yepyeni filmlerle buluşturuyor.

Yılbaşında üç gün evden çıkamıyoruz diye üzülmeyin. 31 Aralık – 10 Ocak tarihleri boyunca Başka Sinema’nın çevrimiçi olarak sunduğu programdaki filmleri izlerken evden çıkmak istemeyeceksiniz! Seçkide yer alan filmler ise şöyle:

2020 Venedik Film Festivali’nde seçkideki tek yerli film olarak dünya prömiyerini yapan ve Eleştirmenlerin Haftası bölümünde büyük ödüle layık görülen Hayaletler, başrolünde Elizabeth Moss’un bulunduğu ve Sundance Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüş Shirley, Paula Beer ve Franz Rogoswki’nin başrolleri paylaştığı Christian Petzold’ün son filmi modern peri masalı Undine, Jude Law’un performansıyla filmin ruhunu yansıttığı bir hırs ve aile hikâyesi olan Yuva / The Nest, yine 2020’nin En İyi Filmleri listelerinde adından sıklıkça söz ettiren ve insanların derin ölüm korkusunu her saniyesinde izleyiciye hatırlatan Hayatımın Son Günü / She Dies Tomorrow, yapay zeka teknolojisine Mary Shelley’nin Frankenstein’ına benzer bir gözle bakan Arşiv / Archive, 70. Berlin Film Festivali’nde En İyi İlk Film ve Teddy Ödülü’ne aday olan, aile kavramının ne kadar komplike olabileceğini, sevgiyle şiddetin el ele dolaştığı bir atmosferde sergileyen Vahşi Bölge / Wildland, iki kadının senelere yayılan ve gizli yaşamak zorunda kaldıkları aşklarını etkileyici bir dille anlatan Fransa’nın Oscar adayı İkimiz / Deux, 55 yaşındaki bir kadının arkadaşlarıyla bir Yunan Adası’na giderek kendini yeniden keşfetmesini anlatan Deniz Açılan Pencere / Window to the Sea, Massoud Bakhshi’nin gerçek bir televizyon programından esinlendiği ve Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nün de sahibi olan Yelda: En Uzun Gece / Yalda, a Night for Forgiveness.

 

Hayaletler / Ghosts

Daha önce Sulukule Mon Amour ve Küçük Kara Balıklar gibi kısa filmleriyle adından söz ettiren Azra Deniz Okyay’ın ilk uzun metraj filmi İstanbul genelinde elektrik kesintisi yaşanan bir günde, farklı karakterlerin kesişen hikayelerini anlatıyor; her türlü engele rağmen dansçı olmak isteyen ve bunun için çabalayan bir genç kız, hapisteki oğlunu korumak için acil para bulması gereken bir kadın, farklı konularda çalışan bir aktivist ve daha nicesi. İstanbul’un bir parçası olan konuları kendine has bir kurgu diliyle anlatan Hayaletler, 2020 Venedik Film Festivali Eleştirmenlerin Haftası’nda ödül almanın yanı sıra 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de “En İyi Film” dahil beş ödül kazandı.

*16 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir.

Shirley

İki etkileyici tarihsel karakter olan korku yazarı Shirley Jackson ve edebiyat eleştirmeni Stanley Hyman’ı merkezine alan Shirley, genç bir çiftin geçici bir süre için yanlarına taşınmasıyla gelişen olayları konu ediniyor. Artık imzası haline gelen güçlü atmosfer yaratımı, gerçekle rüyayı birbirine ustalıkla harmanlayan yönetmen Josephine Decker, Shirley Jackson ve yazma sürecini seyirciyi büyüleyen ve hatta hipnotize eden bir üslupla aktarıyor. 2020 Sundance Film Festivali’nden Auteur Yönetmen Jüri Özel Ödülü kazanan Shirley, Berlin Film Festivali’nde Encounters Seçkisi’nde yer aldı.

*Henüz yaş sınırlandırılması belirlenmediği için +18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir.

Yuva / The Nest

Rory, son derece hırslı bir girişimcidir. Amerikalı eşini ve çocuklarını banliyödeki rahat yaşamlarından ayrılarak kendi anavatanı İngiltere’ye taşınmaya ikna eder. Burada bir fırsat yakalayan Rory, eski firmasına katılır ve muhteşem bir malikane kiralar. Kısa bir süre sonra bu çekici yeni başlangıcın ve evliliklerinin altında yatan nahoş sırlar ortaya çıkacaktır.

*Henüz yaş sınırlandırılması belirlenmediği için +18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir.

Hayatımın Son Günü / She Dies Tomorrow 

Amy bir gün, kendini yarın öleceği hissiyle boğuşurken bulur ve duygusal bir girdaba girer. Duruma oldukça şüpheci yaklaşan ve bunun gerçek olacağına ihtimal bile vermeyen arkadaşı Jane, Amy’nin bu hissinin bulaşıcı olduğunu fark edince iki gün de hayatlarının son günü olabilecek günde tuhaf olaylar yaşayacaktır.

*Henüz yaş sınırlandırılması belirlenmediği için +18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir.

Arşiv / Archive

Yıl 2038, Kyoto yakınlarında bir dağda, kod adı “Bahçe” olan gizli bir tesiste yapay zeka üzerine çalışan George, insan yerine geçebilecek bir android robot prototipi geliştirmektedir. Oldukça hassas olan buluşunun son aşaması aynı zamanda en tehlikelisi haline gelir. Çünkü George’un herkesten gizlediği büyük sırrı; ölen eşi Jules ile yeniden buluşma hayali gerçek olmak üzeredir.

Kült film Moon’un görsel dünyasını yaratan Gavin Rothery, ilk kez yönetmen koltuğuna geçiyor. 2020 yapımı olan Arşiv / Archive, türü için iki önemli festival olan SXSW ve SITGES festivallerine seçildi.

*Henüz yaş sınırlandırılması belirlenmediği için +18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir.

Undine

Transit‘in ünlü yönetmeni Christian Petzold’un Berlin Film Festivali’nden Gümüş Ayı ve FIPRESCI Ödülü ile dönen muhteşem filmi.

Undine, Berlin’in kentsel gelişimi hakkında konferanslar veren bir tarihçidir. Sevdiği adam onu terk ettiğinde antik bir efsane onu ele geçirir. Şimdi Undine, ona ihanet eden adamı öldürmek ve suya geri dönmek zorundadır.

*13 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir. Olumsuz örnek oluşturabilecek unsurlar içerir.

İkimiz / Two of Us / Deux

Nina ve Madeleine, karşılıklı dairelerde oturan iki emekli kadındır. Madeleine’in ailesi dahil diğer herkes onları sadece komşu olarak görürken, onlar yıllardır derin bir aşk yaşamaktadır. Birbirlerine gidip gelir, birlikte hayatı paylaşırlar. Bir gün beklenmedik bir olay, ikisinin de hayatını değiştirir. Bu olay aynı zamanda Madeleine’in kızının, Nina hakkındaki gerçekleri öğrenmesine sebep olacaktır.

*Henüz yaş sınırlandırılması belirlenmediği için +18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir.

Vahşi Bölge / Wildland

Ida, annesini trajik bir trafik kazasında kaybettikten sonra teyzesi ve kuzenlerinin yanına taşınır. Ev sevgi dolu olmasına rağmen dışarı adım atılmasıyla, aile şiddet dolu ve suça gömülü bir hayat sürdürmektedir.

*Henüz yaş sınırlandırılması belirlenmediği için +18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir.

Denize Açılan Pencere / Window to the Sea / Una Ventana Al Mar

Hayatını değiştirecek haberler sonrasında, 55 yaşında İspanyol bir kadın olan Maria en yakın kız arkadaşlarıyla birlikte oğlunun ve doktorların itirazına rağmen Yunanistan’a tatile gitmeye karar verir. Burada beklenmedik bir şekilde aşkı bulan Maria’nın gerçekten kısa bir süre de olsa kaçma imkanı olacak ve ilk defa hayatı kendi kurallarına göre yaşayacaktır.

*Henüz yaş sınırlandırılması belirlenmediği için +18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir.

Yelda: En Uzun Gece / Yalda, a Night for Forgiveness

“SMS oylaması devam ediyor. Sizce Meryem Komijani affedilmeyi hak ediyor mu? Evet için 1, hayır için 2 yazıp gönderin.”

Işıklar ve kamera yerli yerinde, sunucu hızlıca notlarını gözden geçiriyor, giriş jeneriği için son 5-4-3-2-1 ve yılın en uzun gecesi Yelda özel canlı yayını başlıyor. Stüdyonun bu geceki konuğu idam mahkumu Meryem ve ona ablası gibi gördüğü Mona eşlik ediyor. Meryem, Mona’nın babasıyla muta nikahıyla evlenmiş ve şimdi karşısında ise babasının katili olarak duruyor. Kameraların ve izleyen milyonların karşısında Meryem, yaşamını bağışlaması için Mona’ya yalvarmak zorunda. İran’da gerçek bir televizyon programını konu alan YELDA: EN UZUN GECE, 2020 Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazandı, Berlin Film Festivali’nde Kristal Ayı için yarıştı ve Antalya Film Festivali’nde ise En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldü.

*Henüz yaş sınırlandırılması belirlenmediği için +18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir.

Yumurcak / The Kid

Charlie Chaplin’in yönetmenliğini, yapımcılığını ve başrolünü üstlendiği efsanevi The Kid 100. yılını kutluyor! Chaplin’in en önemli yapımlarından biri olarak sayılan neredeyse otobiyografik filmi, komedi ve dramın düşündüren bir karışımı.

Edna sevdiği adam tarafından terk edilmiştir. Yoksulluğu nedeniyle küçük çocuğuna bakamaz ve onu daha iyi bir hayat sürmesi için zengin olduğunu düşündüğü bir evin önündeki limuzinin yanına bırakır. Oysa bu limuzin çalıntıdır ve hırsızlar çocuğu bulduklarında onu fakir mahallerindeki bir sokağa bırakırlar. Şarlo tesadüf eseri bebeği bulur ve onu evine getirir.

Edna yıllar sonra ünlü bir opera sanatçısı olmuştur ve çocuğunu bıraktığı günden beri pişmanlık duymaktadır. Çevresindeki herkesi oğlunu bulmaları için seferber eder. Şarlo ile artık beş yaşına girmiş yumurcağın ise kendilerine ait bir düzenleri vardır.

*Genel izleyici kitlesi içindir.

Solaris

Belirgin bir bilince sahip Solaris gezegeninin en büyük gücü, oraya gelen insanların zihinleriyle oynayabilmesidir.

İnsanların bilinçaltına süzülüp oraya müdahale ederek, hafızalarındaki şeyleri maddeleştirir. Burada olanları araştırmakla görevli olarak ilgili üsse gönderilen kişi de gezegenin gücünden payını alacak ve böylesi bir gizemle büyülenirken kendi geçmişi ile burun buruna gelecektir.

*13 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir. Olumsuz örnek oluşturabilecek unsurlar içerir.