Başka 1 Ocak - BAŞKA SİNEMA
| 1 Ocak 2023

Başka 1 Ocak

Başka Sinema, bir yeni yıl geleneği haline gelmiş Başka 1 Ocak programı ile bir kez daha 2023’ün ilk gününde seyircilerine yepyeni 4 film sunuyor!

Ulusal ve uluslararası film festivallerinde büyük beğeni toplayan ve yeni yılda Başka Sinema seyircileri ile buluşacak seçkide yer alan filmlerden ilki daha önce Kız / Girl filmi ile tanıdığımız Lukas Dhont‘un Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül‘e layık görülen ve aynı zamanda Belçika’nın Oscar adayı olan Yakın / Close olacak. Léo ile Rémi adlı iki arkadaşın ortada hiçbir şey yokken aralarının bozulması üzerine Léo’nun olayları anlamlandırmaya çalışmasını izlediğimiz Yakın, yönetmenin de kendi ilkokul ve ortaokul deneyimlerinden esinlendiği bir büyüme sancısı hikâyesi. Başrolünde Oscar ödüllü oyuncu Penélope Cruz’un yer aldığı Uçsuz Bucaksız / L’Immensita’da ise 1970’ler Roma’sında artık birbirlerine aşık olmayan çift Clara ve Felice’in en büyük çocuklarının cinsiyet kimliğini tanımlama süreci kırılgan aile bağlarını iyice zorlamaya başlar. Venedik Film Festivali’nde yarışan ve Sundance Film Festivali Spotlight bölümünde yer alan Uçsuz Bucaksız, iki Gümüş Ayı ödüllü yönetmen Emanuele Crialese‘in son filmi. Seçkide yer alan bir diğer film ise Bresson‘un klasik filmi Au Hasard Balthazar‘dan esinlenen ve Cannes Film Festivali’nde biri Jüri Ödülü olmak üzere iki ödüle layık görülen Aİ / EO. Polonya’nın Oscar adayı olan film seyirciyi Polonya’da bir sirkte doğan Aİ’nin yolculuğunu izlemeye davet ediyor. Metronom ise Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış bölümünde Yönetmen Ödülü’ne layık görülen Alexandru Belc‘in son filmi olarak seçkide yer alıyor. Metronom, Romanya’da evde Özgür Avrupa Radyosu’nun yasaklı yayınını dinlemek için toplanan bir grup arkadaşın polis baskını ile sonuçlanan gecesini konu alıyor.

 

Başka 1 Ocak seçkisi; İstanbul’da Kadıköy Sineması, Altunizade Capitol Spectrum, Nişantaşı City’s AVM CineWam, Ankara’da Büyülü Fener Kızılay Sineması ve İzmir’de Alsancak Karaca Sineması’nda izlenebilecek.