Ocak 2020 Filmleri
Ön Gösterim: Boyalı Kuş
2019 | 169' | Çekçe, Rusça, Almanca, Latince; Türkçe altyazılı | 28 Şubat 2020

The Painted Bird

Boyalı Kuş

Trajik bir şekilde kendi hayatına son veren Jerzy Kosinski’nin tartışmalar yaratan tanınmış romanı Boyalı Kuş’un ilk sinema uyarlaması dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yaptı. Boyalı Kuş, İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru çorak, ilkel Doğu Avrupa’da bir yerde, yalnız bir çocuğu izliyor. Kimsesiz kalan Çocuk köyden köye çiftlikten çiftliğe geçiyor; cahil, hoşgörüsüz, acımasız sivil ve askerlerle karşılaşacağı sonu belirsiz bir yolculuk sürdürüyor. 35mm sinemaskop çekilen siyah-beyaz film, klişeler kadar melodramdan ve duygusal yönlendirmelerden de kaçınarak savaşın dehşetini insan ve doğa manzaralarıyla kahramanı Çocuk’un gözlerinden tarafsız kalarak aktarıyor. Filmi insan ruhunun karanlık derinliklerine doğru bir yolculuk olarak yansıtan Yönetmen Marhoul, Boyalı Kuş’un özünde şiir bulunduğunu, etrafı dehşetle sarılı olmasına rağmen Çocuk’un özününü güzel kaldığını söylüyor.

Not: Filmin bazı sahneleri bazı seyircilerimiz için rahatsız edici olabilir. Etkilenebilecek seyircilerimizi bu sahnelerle ilgili uyarmak isteriz.

*18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir. Olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar, şiddet ve cinsellik unsurları içerir.Yönetmen: Václav Marhoul
Oyuncular: Petr Kotlar, Harvey Keitel, Stellan Skarsgård, Barry Pepper
Ülke: Çekya, Slovakya, Ukrayna
Dağıtım: Başka Sinema Dağıtım
Yapım: Aleksandr Kushaev, Václav Marhoul
İthalat: Bir Film
Belgesel: Bal Ülkesi
2019 | 87' | Türkçe, Makedonca, Sırp Hırvatçası; Türkçe altyazılı | 31 Ocak 2020

Honeyland

Bal Ülkesi

Hatice Muratova Balkanlar’ın sarp dağlarında terk edilmiş bir köyde annesiyle birlikte yaşıyor. Geçimini yabani arıcılıkla sağlıyor, fakat arıların payını da gözetiyor, hatta arılarla konuşuyor, onlara şarkılar söylüyor. Piyasa denen kentli canavara, birden köylerine taşınıp para kazanmak için gözünü arılarına diken aileye ve doğaya karşı büyük bir mücadele yürütmek zorunda. Çekimleri üç yıl süren bu film insan-doğa ilişkisi üzerine düşünmek için önümüze yeni bir ufuk açıyor.

 

*Genel izleyici kitlesi içindir.Yönetmen: Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov
Ülke: Kuzey Makedonya Cumhuriyeti
Dağıtım: Başka Sinema Dağıtım
Yapım: Atanas Georgiev
İthalat: Mars Prodüksiyon
Katılanlar: Hatidze Muratova, Nazife Muratova, Hussein Sam, Ljutvie Sam
Klasikler: Ran
1985 | 162' | Japonca; Türkçe altyazılı | 5 Haziran 2020

Ran

Akira Kurosawa’nın başyapıtı Ran, açgözlülük, güç hırsı ve intikam üzerine kurulu bir hikayeyi temel alıyor. Toprak ağası Yüce Lord Hidetora Ichimonji, kenara çekilmeye ve hükümdarlığını üç oğlu Taro, Jiro ve Saburo arasında paylaştırmaya karar verince tek istediği kalan senelerini, oğullarının şatolarında saygın bir misafir olarak geçirmektir. İki oğlu babalarını övgüye boğarken üçüncü oğul babasını uyarmaya çalışmaktadır; üç kardeş asla bir arada hareket edemeyecektir ve iktidar hırsı onları bölecektir. Lord Hidetora en genç oğlunun uyarısıyla kızgınlıktan deliye döner ve babası tarafından sürülür. Ancak tıpkı oğlunun uyardığı gibi, kısa süre içerisinde diğer iki oğlu, babalarının elinden, ünvanı da dahil her şeyi almak üzere planlar yapmaya başlayacaktır.

 

*13 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir. Şiddet unsurları ve olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar içerir.Yönetmen: Akira Kurosawa
Oyuncular: Tatsuya Nakadai, Akira Terao, Jinpachi Nezu
Ülke: Japonya, Fransa
Dağıtım: Başka Sinema Dağıtım
Yapım: Masato Hara, Serge Silberman
İthalat: Bir Film
Ön Gösterim: Matthias ve Maxime
2019 | 119' | Fransızca; Türkçe altyazılı | 10 Ocak 2020

Matthias et Maxime

Matthias ve Maxime

Xavier Dolan’ın yeniden Cannes ana yarışmada yer almasını sağlayan son filmi şimdiden genç yönetmenin en iyi yapıtları arasında sayılıyor. Filme adlarını veren Matthias ile Maxime, çocukluktan bu yana sıkı arkadaştır. Rol aldıkları bir kısa film için öpüşmeleri gerekince arkadaşlıkları sarsılır. Kısa sürede aralarına alışık olmadıkları bir şüphe girer ve hayatları değişir. Otuz yaşına basan Dolan’ın Maxime rolünü üstlendiği bu duygusal dramda ayrıca Mommy’deki anne rolüyle tanıdığımız Anne Dorval da rol alıyor. Yirmili yaşlarının sonuna yaklaşan Quebec’li bir arkadaş grubunu gözlemleyen Matthias ve Maxime, erkekler arasındaki dostluk, yakınlık, cinsel belirsizlik konularına değinirken şu soruları da soruyor: “Ben kimim? Bir başkası gibi mi davranıyorum?”

 

*16 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir. Olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar içerir.Yönetmen: Xavier Dolan
Oyuncular: Gabriel D’Almeida Freitas, Xavier Dolan, Pier-Luc Funk, Anne Dorval
Ülke: Kanada
Dağıtım: Başka Sinema Dağıtım
Yapım: Xavier Dolan, Nancy Grant
İthalat: Mars Prodüksiyon