Positively Different Kısa Film Festivali - BAŞKA SİNEMA
2023 | | 19 Mart 2023

Positively Different Kısa Film Festivali

Hakim toplumsal cinsiyet, cinsellik, ırk, sınıf, etnik köken, din ile normatif bedenlerin öncelenmesi; bunlar günümüze ve geleceğe, hayattan beklentilerimize ve karşımıza çıkan engellere tesiri olan kavramlar. “Başka”larının hayatına, gerçeklik ve komedi ile, yeri geldiğinde ise soyutlaştırma ve deneylerle ışık tutmayı amaçlayan Yunanistan menşeili Positively Different Kısa Film Festivali / Positively Different Short Film Festival’ın amacı kesişimsellik ve ayrımcılık konusunda duyarlılık yaratmak.

 

istos film & istos yayın ve Başka Sinema işbirliği ile bu sene Atina, Belgrad, Dakar, Nicosia, Sofya ve Zagreb dışında İstanbul seyircisiyle de 19 Mart 21:30’da Kadıköy Sineması’nda buluşacak.

 

PDSFF küratör ekibi tarafından 17 ülkeden gelen toplam 38 film 7 farklı kategoriye ayrılacak. Tarihsel ve eleştirel açıdan kesişimsellik kavramını ele alan festival seçkisinde beden, alan, sınırlar sorgulanırken ilişkiler, topluluklar ve günlük hayat gibi, insanların oluşturduğu gerçeklikler de irdelenecek.

 

Festivalin finalistleri bu sene 4 ödül için yarışacak; Jüri Ödülü, Seyirci Ödülü, En İyi Yunanistan Yapımı, Kürasyon Ekibi Ödülü. Kazanan filmlerden oluşan bu seçki ise diğer şehirlerde aynı anda, 19 Mart günü saat 21:30’da Kadıköy Sineması’nda seyircilerle buluşacak.