Beş yıl önce çok basit bir ihtiyaca, sanat sineması örneklerini sinema salonlarında izleyebilme isteğine cevap vermek için kurulan bağımsız dağıtım ağı Başka Sinema, kısa sürede Türkiye çapında sinemaseverler için bir buluşma noktası haline geldi. “Bize Her Gün Festival” sloganıyla çıktığı yolda, beş yılın sonunda kendi film festivalini düzenleme kararı aldı.

Kariyo & Ababay Vakfı ana sponsorluğunda düzenlenen festival farklı, içeriğe ağırlık veren, sorular sorduran, yeni tartışmalar açan bir program sunmaya gayret ediyor. Filmleri bildik şekilde bölümlere ayırmak yerine, çağrıştırdıkları üzerinden bir araya getirmeye, karıştırmaya, panel ve söyleşilerle desteklemeye gayret ediyor. Açıkhava gösterimleriyle de eski bir geleneği canlandırmayı ve mahalleli olarak bir arada film izleme alışkanlığını yeniden oluşturmayı arzu ediyor.

Festivalde bir yarışma yapmak yerine eşit seviyedeki filmler üzerine konuşma ve düşünme alanı açmaya çalışılıyor. Öte yandan yaratıcılığı desteklemek adına ana sponsor Kariyo & Ababay Vakfı’nın verdiği Yılın Yönetmeni Ödülü hayata geçirildi.

İnsanların sanatla birleştiğine ve şartlar ne kadar zorlu olursa olsun, böyle bir festivalin özellikle gençler için yeni bir umut olacağına inanıyoruz. Bu nedenle,  üniversitelerle birebir işbirliği yaparak öğrencilerin festivale katlımının sağlanması, çocuklara ve üniversite öğrencilerine yönelik sinema atölyeleri düzenlenmesi daha ilk yılında festivalin sürdürülebilirliği konusunda attığı somut adımlardan.

Ayvalık’taki potansiyel seyirci, şehrin tarihi, mimarisi ve mutfağı, Ege Bölgesi’nde sürekliliği olan bir film festivalinin olmayışı, festivalin yapılacağı yer olarak Ayvalık’ın seçilmesindeki en büyük etken. Önümüzdeki yıllarda yazın yapılacak açıkhava gösterimleri ve sinema kampı gibi projelerle Ayvalık’ı sinemaseverler ve sinemacılar için bir merkez haline getirmek Başka Sinema’nın hedefi.