PANEL: BAŞKA KADINLAR
6 Ekim Cumartesi, 16.15, Ma’adra Binası


Festival programında yer alan Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti’nin yönettiği Sibel, Sebatián Lelio’nun yönettiği Muhteşem Kadın ve Sean Baker’in yönettiği The Florida Project toplumdan dışlanmış, ötekileştirilmiş “başka” kadın karakterlerin başrolde olduğu filmler. Bu filmlerle bağlantılı olarak kadın kimliği, toplumdaki kadın algısı ve “makbul” birey tarifi üzerinden bir sohbet gerçekleştireceğiz.

Konuşmacılar: Dr. Öğr. Üyesi Dilek Tunalı (Dokuz Eylül Üniversitesi),
Prof. Dr. Lale Kabadayı (Ege Üniversitesi),
Dr. Öğr. Üyesi Derya Özkan (İzmir Ekonomi Üniversitesi)SÖYLEŞİ: HİTLER’İN HOLLYWOOD’U
7 Ekim Pazar, 16.30, Ma’adra Binası


Sinema eleştirmeni Rüdiger Süchsland, Caligari’den Hitler’e adlı ilk belgesel filminin ardından Hitler’in Hollywood’u adlı ikinci belgeselinde de 1933–45 yılları arasında Hitler Almanya’sında çekilmiş filmlerle ilgili titiz bir inceleme yapıyor. Fatih Özgüven ile yönetmen Süchsland, Hitler’in propaganda bakanı Goebbels’in hayalindeki bu Nazi Hollywood’u ve o dönemde çekilen filmler üzerine konuşacak.ÜNIVERSİTELERDEN KISALAR
7 Ekim Pazar, 20.30, Vural Sineması


Bu yıl İzmir’den üç üniversite ile sıkı bir işbirliği yapıyoruz. Dokuz Eylül, Ege ve İzmir Ekonomi üniversitelerinden gelen öğrenciler festivalin farklı alanlarında çalışarak hem deneyim kazanacak, hem de onlar için özel düzenlenen atölyelere katılacak. Festival programında bu üniversitelerin öğrencilerinin çektiği kısa filmlerin gösterimini yapacağız.SÖYLEŞİ: İKONLAR ÇAĞINA VEDA
8 Ekim Pazartesi, 16.30, Ma’adra Binası


Oscar ödüllü belgeselci Kevin Mcdonald’ın yönettiği Whitney ve Roger Appleton’ın yönettiği Lennon’ı Ararken belgesellerinden yola çıkarak, 20. yüzyılda pop ikonlarının üstlendiği kültürel işlev ve pop ikonu kavramının eridiği günümüzde şöhretin değişen anlamı üzerine bir sohbet.

Konuşmacılar: Yeşim Tabak, Çiğdem ÖztürkPANEL: SİYAH-BEYAZ
9 Ekim Salı, 16.30, Ma’adra Binası


Türkiye Sinemasında Farklı Hikâyeler bölümünde siyah-beyaz filmlerin ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Bu panelde ressam, görüntü yönetmeni, yönetmen veya avangard film çalışmaları yapanları bir araya getirip siyah-beyazın bu filmler için hâlâ ya da “yine, yeniden” ne gibi anlamlar taşıdığını konuşmayı amaçlıyoruz.

Konuşmacılar: Burak Çevik, Tayfun Pirselimoğlu, Ahmet Doğu İpek
Moderatör: Fatih Özgüven