BAŞKA SİNEMA AYVALIK FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

Ayvalık Vural sinemasında düzenlenen açılış töreninde Kariyo & Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü Kız Kardeşler filmi ile Emin Alper’e verildi.

Kariyo & Ababay Vakfı (KAV), sinema alanında yaratıcılığı, öncü ve örnek olmayı, ilham vericiliği, üretkenliği ve ulusal ve uluslararası sanatsal başarıyı onurlandırmak amacıyla “Yılın Yönetmeni Ödülü”nü geçen yıl ilk kez Ahlat Ağacı filmi ile Nuri Bilge Ceylan’a vermişti. “Kariyo & Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü” son bir yıl içinde uzun metraj sinema filmi ticari gösterime girmiş ya da ulusal ve uluslararası festivallerde yer almış olan yönetmenlerden birine üstün sanatsal başarısı için veriliyor. Bu yıl KAV Yılın Yönetmeni Ödülü Danışma Kurulu sinema yazarı Mehmet Açar, senarist ve yazar Gaye Boralıoğlu, yönetmen ve senarist Mahmut Fazıl Coşkun, yönetmen Gürcan Keltek ve oyuncu Damla Sönmez’den oluşuyordu. Danışma Kurulu’nun belirlediği dört aday arasından KAV tarafından seçilen Emin Alper, Kız Kardeşler filmi ile 100.000 TL değerindeki ödülün sahibi oldu. KAV’ın kurucularından Sami Kariyo ödül heykelciğini Vural sinemasında yapılan açılış töreninde Emin Alper’e sundu.

Sami Kariyo konuşmasında, “Ayvalık başka bir yer. Ayvalıklılar şahane insanlar. Bizi geldiğimiz andan itibaren bağırlarına bastılar. İlk festivalden aldığımız güçle buradayız, bundan sonra da devam edeceğiz,” diyerek festivalin uzun soluklu olacağını bir kez daha teyit etti. Emin Alper’e ödülünü takdim ederken, “Besleme kültürünün çok yaygın olduğunu okumuştum, Emin Alper bu filmiyle oldukça evrensel bir konuya değinmiş,” dedi.

Emin Alper bu ödülü almanın gurur verici olduğunu belirtti. Alper, “Bizim gibi film çekerken yüzlerce sorunla boğuşan insanlar için maddi desteğin önemi var. Dürin Ababay ve Sami Kariyo’ya teşekkür ediyorum, sinemamızda kalıcı izler bırakıyorlar. Bu ülkede kültüre ve sanata ne kadar az değer verildiğini biliyorum, Başka Sinema çok önemli,” dedi. Sözlerini, “Kültür ve sanat alanında bir isimden daha bahsedeceğim, bize de destek veren Osman Kavala 2017’de tutuklandı. Haberi çekimler sırasında aldık, naif bir iyimserlikle çekimler bitince çıkar dedik, ama çıkmadı. Birkaç gün sonra da davası var, biz bu davanın takipçisiyiz,” diyerek sürdürdü.

Festivalde Kız Kardeşler filminin biletleri tükendiği için 6 Ekim Pazar günü saat 10.00’da Vural sinemasında ek gösterim yapılacak.

Açılış töreninin ardından Pedro Almodóvar’ın Acı ve Zafer adlı filmi gösterildi. Usta yönetmenin otobiyografik kurmaca filmi, bu yıl Cannes Film Festivali’nde filmin başrol oyuncusu Antonio Banderas’a En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandırmıştı.

Bugün festivalde Antonio Cosentino’nun “Ellerin Havada, Keşke Hep Öyle Kalsa” başlıklı sergisi açıldı. Cosentino’nun sinemadan ilham alarak yaptığı resimleri bir araya getiren sergi festival boyunca 10.00-19.00 saatleri arasında ofiskafe’de görülebilir.

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali 10 Ekim’e kadar sürecek, festival kapsamında 34 ülkeden 59 film gösteriliyor. Ayrıca programda paneller, yönetmen ve film ekipleriyle gösterim ardından sohbetler, çocuklar ve üniversite öğrencileri için atölyeler yer alıyor.AYVALIK DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SİNEMACILARI AĞIRLAYACAK!
Başka Sinema Ayvalık Film Festivali bu hafta sonu başlıyor

Bu yıl ikincisi düzenlenen Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin 58 filmlik programının yanı sıra paneller ve gösterimlerin ardından filmin yönetmeni, oyuncuları ya da ekibiyle yapılacak kısa söyleşiler de merakla bekleniyor. Bu yıl festivalde Türkiye sinemasının önde gelen isimlerinin yanı sıra, Almanya’dan Sudan’a, Britanya’dan Makedonya’ya, Gürcistan’dan festivalin “Ortak Gelecek” başlığı altında özel gösterimlerle ağırladığı Yunanistan’a pek çok ülkeden sinemacı izleyicilerle buluşacak.

Kariyo & Ababay Vakfı ana sponorluğunda düzenlenen festival üniversite öğrencilerine yönelik Türkiye’den ve yurtdışından gelen konukların sinema üzerine eğitim verecekleri yoğun atölye programını Kültür için Alan işbirliğiyle düzenliyor. Cüneyt Cebenoyan’ın anısına yapılan, film gösterimlerinin ve çocukları sinemayla yakınlaştırma gayesi taşıyan atölyelerin bulunduğu “Çocuklar için” başlıklı bölüm ise Danish Cultural Institute tarafından destekleniyor.


Kameraların arkasındaki ve önündeki yıldızlar Ayvalık’ta!

Bağımsız yapımlara verdiği destekle tanınan Sundance Film Festivali’nde bu yıl Makedonya menşeli Tamara Kotevska ve Ljubo Stefanov’un rejisini üstlendiği belgesel Bal Ülkesi büyük övgü topladı. Ayvalık’ta da aynı ilgiyi görmesi beklenen filmin kahramanı yaban arısı yetiştiricisi Hatice Muratova ve filmin Sundace’ten ödülle dönen görüntü yönetmenlerinden Samir Ljuma festivalin konukları arasında.

İsveçli-Gürcü yönetmen Levan Akin Cannes Film Festivali’nde ilgi gören filmi Ve Sonra Dans Ettik’le Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’ne konuk oluyor. Gürcistan’da katı kuralların geçerli olduğu bir dans okulunda halk dansları alanındaki yetenekli öğrencilerden Mehrab’ın, Irakli’yi tanımasıyla altüst olan hayatını ve iki erkeğin arasındaki romantik ilişkiyi anlatan filmin başrol oyuncusu da Levan Gelbakhiani de Ayvalık’a geliyor. Mehrab’ı canlandıran oyuncu Gürcistan toplumunda tabuları yıkması açısından filmin önemli olduğunu vurguluyor. İsveçli yönetmen Roy Andersson’la da çalışmış olan Levan Akin ve Levan Gelbakhiani gösterimin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacaklar.

Bu yıl siyasal ve toplumsal hareketlilik nedeniyle dünya basını gözünü ve kulağını Sudan’a yöneltti. Öte yandan dünyanın önde gelen festivallerinde Sudanlı yönetmen Suhaib Gasmelbari’nin filmi Ağaçlardan Bahsetmek bu Doğu Afrika ülkesinde neler olup bittiğini anlamak isteyenler için bir pencere açtı. Film 60’lı yıllarda sinemayla yatıp sinemayla kalkarken darbeden sonra ülkeyi terk etmek zorunda kalan ve sürgündeyken sinemanın Sudan’da yasaklanışına tanıklık eden dört arkadaşın hikâyesini anlatıyor. Yıllar sonra memleketlerine dönüp sinemayı tekrar canlandırma çabalarını anlatan Ağaçlardan Bahsetmek’in yönetmeni Suhaib Gasmelbari de festivalin konukları arasında yer alıyor.

Yeni yüzyılda yeni fikirlerin yeşereceği umuduyla gözden düşmesi beklenen baskıcı muhafazakâr düşünce, bugün Batı’dan Doğu’ya dünyanın pek çok coğrafyasında etkisini sürdürüyor. Makedonya da bunun istisnası değil. Yönetmen Teona Strugar Mitevska, Onun Adı Petrunya’da bu muhafazakâr anlayışa başkaldıran sıradan bir genç kadının hikâyesini anlatıyor. Mitevska filmin gösteriminin ardından sorularını yanıtlamak üzere izleyicilerin karşısında olacak.

Festivalin bölümlerinden “Ortak Gelecek”, Yunanistan sinemasının son dönem parlak örneklerini seyircilerle buluşturacak. Adını Atlas Okyanusu’ndaki sıcak denizden alan Sargasso Denizi Mucizesi filminin senaristi ve oyuncusu Youla Boudali gösterimin ardından izleyiciyle buluşacak konuklar arasında. Sargasso Denizi Mucizesi’nin senaryosunu yönetmen Syllas Zoumerkas ile birlikte kaleme aldılar, ikili daha önce de birlikte çalışmıştı.
Türkiye’deki toplumsal ve siyasal değişimlerden en çok etkilenen ülkelerden biri de Almanya, daha doğrusu Almanya’da yaşayan Türkiyeliler. Mehmet Akif Büyükatalay’ın Berlin Film Festivali’nde bu yıl En İyi İlk Film Ödülü’nü alan filmi Oray, bu izlek ışığında Almanya ve Türkiye toplumları arasındaki çelişkilere ve arada kalan İslamcı Almanyalı Türkiyelilere bakıyor. Genç yönetmen Mehmet Akif Büyükatalay festivalde izleyicilerle buluşacak, ayrıca filmin başrol oyuncusu Zejhun Demirov ve Cem Göktaş da Ayvalık’a geliyorlar.

Bir kenti yoktan var edemeyiş hikâyesini anlatan California Dreaming’in yönetmeni Fabrizio Maltese filmin gösteriminin ardından küçük bir söyleşi için izleyicilerle buluşacak. Festivalin Ayvalık’ta ağırlayacağı bir diğer belgesel yönetmeni de Ece Ger. Tanıdıklarından büyük bir aile, hatta bir nevi kasaba yaratan Jim Haynes’i anlattığı Jim’le Tanışmak adlı belgeseli merakla beklenen Ger gösterimden sonra seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

Senarist, yönetmen, yapımcı, hatta oyunculuk tecrübesi de olan Dafna Levin de bu yıl festivalin konuklarından. Sınırları zorlayan ve pek çok bireysel sorunla boğuşan bir grup gencin hikâyesinin anlatıldığı Euphoria adlı dizinin senaristlerinden Levin, “Yeni Sinefiller: Yeni Mecralar, Yeni Seyirciler” bölümü kapsamındaki “Nasıl Yapıyorlar?” başlıklı panelde konuşmacılar arasında yer alıyor.Bu yıl festivalin konuklarından biri de efsanevi film eleştirmeni Nick James. Uzun yıllar dünyanın en önemli sinema yayınlarından Sight&Sound dergisinin editörlüğünü üstlenen James aynı zamanda aralarında The Guardian, The London Review of Books ve The Observer gibi yayınların bulunduğu mecralarda sinema ve edebiyat üzerine yazıyor. Film eleştirmeni olarak tanınsa da geçmişinde rock gruplarında solistlik tecrübesi de var. James 8 Ekim Salı günü saat 16.30’da Yeşim Tabak moderatörlüğünde “Filmleri Yeniden Yazmak” başlıklı panelde konuşacak.


İklim krizi, yeni sinefiller, 60’lı yılların düşleri

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali doyurucu bir panel ve sohbet programı da içeriyor. Festival dahilinde özel bir seçkinin eşlik ettiği paneller ve söyleşiler günümüzün çokça tartışılan konularını ele alıyor. Festivalde 5 ve 6 Ekim günlerinde “Yeni Sinefiller: Yeni Mecralar, Yeni Seyirciler” başlıklı bölüm dahilinde iki panel izlenebilir. 5 Ekim Cumartesi günü saat 16.30’da yapılacak “Nasıl Seyrediyorlar” başlıklı panelde sinema alanındaki araştırmaları ve kitaplarıyla tanınan Umut Tümay Arslan, Pay TV Dış alım sorumlusu ve festivalde Bir Aile Filmi adlı kısa filmi gösterilen yönetmen Uğur Bayazıt ve “Ellerin Havada, Keşke Hep Öyle Kalsa” başlıklı sergisi festival kapsamında sergilenen ressam Antonio Cosentino konuşacaklar. Aynı bölümün ikinci paneli 6 Ekim Pazar günü saat 17’de düzenlenecek. “Nasıl Yapıyorlar” başlıklı panelde yeni teknolojilerin hem teknik hem de düşünsel bakımdan sinemayı nasıl etkilediği tartışılacak. Bu panelin konukları arasında Hollywood Reporter için de yazılar yazan film eleştirmeni Boyd van Hoeij, yazar, yönetmen, yapımcı Dafna Levin, Türkiye sinemasının tanınmış kurgucularından, pek çok ödül almış Çiçek Kahraman ve festivalde Cadı Üçlemesi 13+ adlı kısa filmi gösterilen yönetmen ve yazar Ceylan Özgün Özçelik bulunuyor.

İklim krizi Yunanistan ve Türkiye arasındaki sınırı ortadan kaldıran, ortak bir tehdit. Festival kapsamında 6 Ekim Pazar günü saat 14.30’da yapılacak “İklim Krizi Ortak Geleceğimizi Nasıl Etkileyecek?” başlıklı panelde Ömer Madra, Yunanistan’dan iklim krizi alanında çalışanlar konuşacak. Ayrıca genç iklim aktivistleri de panelin katılımcıları arasında.

“60’ların Düşleri Buhar mı Oldu?” başlıklı bölüme eşlik eden konuşmada yazar ve müzik yazarı Naim Dilmener ile yazar ve müzik yazarı Derya Bengi seçkide yer alan Alain Tanner’in 2000 Yılında 25 Yaşına Basacak Olan Yunus ve Danny Boyle’un Yesterday filmlerinin ışığında 60’ların düşleri ve bugün üzerine sohbet konuşacaklar.Başka Sinema Ayvalık Film Festivali Bu Hafta Sonu Başlıyor!
Biletler Satışta

Kariyo & Ababay Vakfı (KAV) ana sponsorluğunda 4-9 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Başka Sinema Ayvalık Film Festivali bu hafta sonu başlıyor. Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra yönetmenlerin ve film ekiplerinin katılımıyla söyleşiler, paneller, atölyeler, konserler, çocuklara ve üniversite öğrencilerine yönelik etkinlikler de yer alacak.

Bu yıl festivalde 6 bölümde 58 film gösterilecek. “Ne İçeride Ne Dışarıda”, “Babaların Günahı”, “Ortak Gelecek”, “Yeni Sinefiller: Yeni Mecralar, Yeni Seyirciler”, “60’ların Düşleri Buhar mı Oldu?” ve “Çocuklar İçin Sinema” başlıklı bölümler hem dünya hem Türkiye sinemasından yeni ve ödüllü filmleri merak edenlere, sinema üzerine düşünüp tartışmak isteyenlere, dünyanın haline sinemayla bakanlara hitap ediyor.
Türkiye Sinemasının Ödüllü Filmleri Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde!

“Babaların Günahı” adını verdiğimiz Türkiye sineması seçkisi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sadece son dönemin öne çıkan uzun metraj sinema filmlerinden oluşmuyor. Seçkide Türkiye prömiyerini Ayvalık Film Festivali’nde yapacak iki kısa film var. İlki Arda Çiltepe’nin bu yıl Locarno Film Festivali’nde ödül kazanan Siyah Güneş’i, ikincisi de Ceylan Özgün Özçelik’in yönettiği ve Sitges Film Festivali’nin ardından ilk kez Ayvalık’ta gösterilecek Cadı Üçlemesi 13+ adlı filmi. Bu filmlerin yanı sıra dün sona eren Adana Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Görüntü Yönetmeni dallarında ödüle layık görülen Nuh Tepesi, En İyi Kurgu (Ali Aga) ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Füsun Demirel) ödüllerini alan Görülmüştür, En İyi Kadın Oyuncu (Funda Eryiğit) ve En İyi Sanat Yönetmeni (Devrim Öner Ünal) ödüllerini alan Aden, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Serdar Orçin) Ödülü’ne layık görülen Uzun Zaman Önce; En İyi Erkek Oyuncu (Alican Yücesoy) ve En İyi Senaryo (Kıvanç Sezer) dalında ödüllendirilen Küçük Şeyler ve Yılmaz Güney Ödülü’yle beraber En İyi Müzik Ödülü’nü ve SİYAD’ın Cüneyt Cebenoyan’ın anısına verdiği En İyi Film ödüllerini alan Kraliçe Lear (Pelin Esmer) Ayvalık’ta izleyiciyle buluşmayı bekliyor. Gösterimlerin hepsinin ardından yönetmenin ya da film ekibinin katılımıyla kısa sohbetler de yapılacak.


Dünyanın dört yanından tanıdık hikâyeler

“Ne İçeride Ne Dışarıda” seçkisi, Brezilya’dan Gürcistan’a, Almanya’dan İsrail’e aile ve toplum baskısına karşı mücadele edenleri, 21. yüzyılın türlü türlü adaletsizliğini, dayanışma hikâyelerini ve kendine has bir mizaha sahip filmleri kapsıyor. Bu bölümde bu yılın çok konuşulan yapımları Parazit, Eş Anlamlılar, Sonsuzluk Üzerine, Görünmez Yaşam, Üzgünüz Size Ulaşamadık, Onun Adı Petrunya, Genç Ahmed ve Hain’in yanı sıra Bal Ülkesi, California Dreaming ve Jim’le Tanışmak gibi güçlü belgeseller de yer alıyor.


Komşu Yunanistan’ın yeni sineması festivalde

Ayvalık Ege’nin pek çok kasabası gibi aynı zamanda bir sınır kenti. Türkiye-Yunanistan sınırı ortak geçmiş kadar festivalin bölümlerinden birine adını veren “Ortak Gelecek” meselesine de işaret ediyor. Bu seçki son dönem Yunanistan sinemasının parlak örneklerinin yanı sıra yerel bir hikâyeden yola çıkarak iklim adaleti, ekolojik denge gibi evrensel konulara dair söz söyleyen yapımlar da barındırıyor.
Sinemasız olmaz!

Film izleme biçimini sinema salonundaki beyaz perdeden evin salonunda bilgisayar ekranına ya da insanların çoğunluğunun elinden düşürmediği küçük kara kutulara, cep telefonlarına taşıyan 21. yüzyıl sinemayı nasıl etkiliyor? “Yeni Sinefiller: Yeni Mecralar, Yeni Seyirciler” başlıklı bölüm David Cronenberg’in EXistenZ’inden Suhaib Gasmelbari’nin Ağaçlardan Bahsetmek’ine, David Lynch’in Mulholland Çıkmazı’ndan Ahmet Çadırcı’nın Renkli-Türkçe’sini de barındıran yedi filmlik bir seçkiyle ve iki panelle bu soruyu tartışmaya açıyor.


Festival açıkhavaya taşınıyor!

Festival süresince her akşam Ayvalık’ın bir mahallesinde açıkhava gösterimi var. Açıkhava gösterimleri kapsamındaArmutçuk Düğün Alanı, Eski Kız Meslek Lisesi Bahçesi, Yeni Mahalle Düğün Alanı mekan olarak kullanılıyor. Geçtiğimiz yıl Zorba’sı gösterilen Michael Cacoyannis’in özgür ruhlu bir kadının hikâyesini anlattığı Stella, Eski Köyü Pazarı Meydanı’nda izlenebilir.

Ayrıca bu yıl festival Cunda Pazar Meydanı’nda gösterilecek Bizim İçin Şampiyon ile kapanacak. Bizim İçin Şampiyon hipodromların meşhur ikilisi yarış atı Bold Pilot ve jokeyi Halis Karataş’ın hikâyesini anlatıyor. Filmin yönetmeni Ahmet Katıksız ve oyuncular Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah ve Fikret Kuşkan gösterimin ardından izleyicilerle buluşacak.BAŞKA SİNEMA AYVALIK FİLM FESTİVALİ 4 EKİM’DE BAŞLIYOR

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin ikincisi 4-9 Ekim tarihleri arasında Kariyo & Ababay Vakfı ana sponsorluğunda düzenlenecek.

2013 yılından beri yerli ve uluslararası yapımların gösterimi için mekân ve imkân sağlayan Başka Sinema altıncı yılında, bağımsız ve uzun soluklu olması umuduyla temellerini attığı Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin ikincisini sinemaseverlere sunuyor. Bugün İstanbul Litera’da yapılan basın toplantısında festival programı açıklandı. Festival süresince film gösterimlerinin ardından film ekipleriyle soru-cevap seansları, söyleşiler, çocuklar ve gençler için atölyeler, konserlerle dolu zengin bir program izleyicileri bekliyor.Festivalin direktörü Azize Tan, “Geçen yıl festivalin gördüğü büyük ilgi, hem sinema ortamının hem de seyircilerin büyük coşkusu bu yıl için daha şevkle çalışmamızı sağladı. Bölgede kalıcı olduğumuzu göstermek için bu yıl ağustos ayında açıkhavada film gösterimleri düzenledik ve yaklaşık 2500 izleyiciyi ağırladık. Ekim ayı artık Ayvalık’ta film festivaliyle anılıyor. Yerli ve yabancı pek çok konuğu festival boyunca Ayvalık’ta ağırlayacağız. Sinemanın meselelerine dair ilginç olduğunu düşündüğümüz bir panel programı hazırladık. “Yeni Sinefiller: Yeni Mecralar, Yeni Seyirciler” başlıklı panellerimizde değişen seyir biçimlerinin sinefillik kavramını hem izleyiciler hem de film üretenler açısından nasıl etkilediğini tartışacağız. Üniversitelerle sürdürdüğümüz işbirliği büyüyerek devam ediyor, İzmir’deki üç üniversiteye Gaziantep, Diyarbakır ve İstanbul’dan üniversiteler de eklendi bu yıl. Festival boyunca Ayvalık’ın çeşitli mahallerinde yapacağımız açıkhava gösterimleri devam edecek. Festival her yıl çocuklar için de bir film gösterimi yapıp atölyeler düzenliyor. Bu yıldan itibaren bu bölümü geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden gazeteci ve sinema eleştirmeni Cüneyt Cebenoyan anısına düzenliyoruz. Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Fonu’nun da bu vesileyle daha çok duyulur olacağını umuyoruz,” dedi.

Kariyo & Ababay Vakfı kurucularından Sami Kariyo da: “Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’ne ikinci kez destek olmaktan mutluluk duyuyoruz. Festivalle birlikte Kariyo & Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü’nü vermeye de devam ediyoruz. Hem festivalin hem de ödülün gelecek yıllarda da kalıcı olması ve sinema sanatına katkı sunmaya devam etmesi en büyük hedefimiz,” dedi.

Festival bu yıl Bilginer-Melin Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakfı, Amerikan Konsolosluğu, Ma’adra Şarapları, Özgün Zeytincilik, Koop, mO Mimarlık Ofisi, AIMA ve Penti’nin değerli katkılarıyla gerçekleşecek. Ayvalık Belediyesi de festivale büyük destek veriyor.

Festivale büyük katkı veren kurumların arasına bu yıl sanatseverlerin yakından takip ettiği Kendine Has da katıldı.

Görsel sanatlar ve gösteri sanatları alanındaki kültürel projelere ortam, mekân ve kaynak sağlayan Kültür İçin Alan projesi de festivale değerli katkısını sürdürüyor.

Festivalin danışmanlığını geçtiğimiz yıl olduğu gibi Fatih Özgüven üstleniyor.

Festival afişinde Ayvalık’a has bir midye türü olan Kidonya var. Geçtiğimiz yıl Sahir Erdinç’in festivale kazandırdığı kidonya, bu yıl Yücel Kurşun’un fotoğrafı ve Emel Işıtan’ın görsel tasarımıyla festival afişinde yer alıyor.


Ödüllü Filmler Ayvalık’ta

Programda bu yıl başlıca festivallerde ödüller almış, enine boyuna tartışılmış, dünya çapında merak uyandırmış yirmi iki ülkeden, kırkı aşkın film yer alıyor. Çoğu Türkiye’de henüz gösterime girmemiş bu filmlerin yönetmenleri, oyuncuları ve ekiplerinin büyük bölümü festival için Ayvalık’a gelip izleyicilerle buluşacak. Uzun ve kısa metrajlı filmlerin yanı sıra belgesel seçkisi de programın ilgi uyandıran bölümlerinden.

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali filmleri ve etkinlikleri beş farklı mekânda izleyicilerle buluşacak. Bu mekânlar; festival için sinema olarak düzenlenen ve panel ve söyleşilere de ev sahipliği yapacak Ma’adra Binası, Ayvalık’ın tek bağımsız sinema salonu Vural Sineması, Ayvalık’ta pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Sanat Fabrikası, mO Mimarlık Ofisi binası ve Belediye Amfitiyatrosu. Festival süresince ayrıca her akşam Ayvalık ve Cunda’nın çeşitli mahallelerinde açıkhavada kurulacak seyyar sahnede ücretsiz film gösterimleri yapılacak. Gösterimler Armutçuk Düğün Alanı, Eski Köylü Pazarı, Yenimahalle Düğün Alanı, Nüfus Müdürlüğü Otoparkı (Eski Kız Meslek Lisesi) ve Cunda Pazar Meydanı’nda düzenlenecek.


KAV Ödülü bu yıl ikinci kez verilecek

Kültür ve sanat alanındaki faaliyetleriyle toplumsal gelişime katkıda bulunmayı amaçlayan Kariyo & Ababay Vakfı (KAV); sinema alanında yaratıcılığı, öncü ve örnek olmayı, ilham vericiliği, üretkenliği ve ulusal ve uluslararası sanatsal başarıyı onurlandırmak amacıyla “Yılın Yönetmeni Ödülü”nü geçen yıl ilk kez verdi. KAV’ın belirlediği danışma kurulu tarafından seçilen yönetmenler arasından geçen yıl Nuri Bilge Ceylan ödüle layık görüldü. Bu yıl seçilen yönetmene 100.000 TL değerindeki ödülü ve ödül heykelciği 4 Ekim akşamı Ayvalık Amfitiyatro’da yapılacak Başka Sinema Ayvalık Film Festivali açılış töreninde sunulacak.

Ödülle ilgili ilkeler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.


Türkiye-Yunanistan ortak bölümü

Ayvalık, karşı komşusu Midilli adası ile hem tarihsel hem de güncel bağlara sahip. Midillililer özellikle pazarın kurulduğu günlerde Ayvalık’ı sık sık ziyaret ediyor, Midilli’yse her yıl Türkiye’den giden binlerce turisti ağırlıyor. Bu alışveriş son on yılda kültürel alanda da ivme kazandı, kültür-sanat ağırlıklı ortak projelerin sayısı giderek artıyor. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali bu ilişkiye katkıda bulunmak üzere, Ege’deki ortak geçmişin izinde iki ülkenin ortak geleceği üzerine düşünmeye davet eden bir özel bölüm aracılığıyla tarih ve sanatın yanı sıra ekolojiye de odaklanıyor.

Bu bölümde yer alan filmler arasında Yorgos Lanthimos’un yakın çalışma arkadaşı Athina Rachel Tsangari’nin prömiyerini Locarno Film Festivali’nde yapan, erkekler arası rekabeti ele alan filmi Şövalye (Chevalier), yönetmen Syllas Tzoumerkas’ın küçük bir kasabada yalnız yaşayan iki kadının kasabayı altüst eden bir cinayetin ardından yakınlaşmasını anlatan Sargasso Denizi Mucizesi (To thávma tis thálassas ton Sargassón) ve Nikos Labôt’un hayatında ilk kez bir alışveriş merkezinde temizlik görevlisi olarak çalışmaya başlayan Panagiota’nın para kazanarak özgürleşirken, neoliberal düzende giderek köleleşmesinin hikâyesini anlatan ilk uzun metrajlı filmi Kadının İşi (I douleia tis) bulunuyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl festivalde açıkhavada gösterilen Zorba’nın yönetmeni Michael Cacoyannis’in Carmen yorumu, başrolünde efsanevi oyuncu Melina Mercouri’nin oynadığı Stella bu bölümdeki diğer filmlerden.
Türkiye’den filmler

Dünyanın önde gelen festivallerinde prömiyerini yapmış, yeni yerli yapımlar da Ayvalık’ta sinemaseverlerle buluşacak.

Emin Alper’in senaryosunu yazıp yönettiği üçüncü uzun metrajlı film Kız Kardeşler Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü aldı. Ayrıca geçtiğimiz İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil beş ödül kazandı. Köyde ağır koşullarda babalarıyla yaşayan üç kız kardeşin daha varlıklı ailelerin yanına besleme verilmesini anlatan filmde kız kardeşler kararlarını kendileri vermese de hayatlarının iplerini ellerinden bırakmıyor. Kız kardeşleri Cemre Ebuzziya, Ece Yüksel ve Helin Kandemir canlandırıyor. Yönetmen Emin Alper, başrol oyuncuları ve film ekibi festivalde Ayvalıklılarla buluşacak. Film Türkiye-Yunanistan ortak yapımı. Filmin müziklerini yapan Giorgos ve Nikos Papaioannou kardeşler de festivale katılarak bir mini konser verecek.

Emre Yeksan’ın dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan filmi Yuva, ailesine ait arazide münzevi bir hayat sürdürmeye çalışan Veysel’in arazinin bir şirkete satılma kararıyla altüst olan dünyasını ve kardeşiyle hesaplaşmasını anlatıyor. Yönetmen ilk filmi Körfez’de sergilediği atmosfer yaratma becerisini bu filmde de sürdürüyor. Emre Yeksan ve film ekibi de festival konukları arasında. Yuva filminden ilham alınarak çekilen Sel Yatağı adlı VR film de festivalde gösterilecek ve yönetmen Deniz Tortum da festivale katılacak.

Ankara ve İstanbul film festivallerinden En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu dahil altı ödülle dönen Görülmüştür, hapishanedeki mahkûmlara gelen mektupları sansürlemekle görevli Zakir’in bir yandan da yazar olma çabasını işliyor. Filmin oyuncuları Füsun Demirel, Berkay Ateş ve Saadet Işıl Aksoy, yönetmen Serhat Karaaslan ile birlikte festivale katılacak.

Can Evrenol’un Cem Özüduru’nun Perihan isimli çizgi romanından uyarladığı Peri: Ağzı Olmayan Kız, çevresel felaket nedeniyle bedenlerinin bazı kısımları eksik doğan çocuklardan ağzı olmayan Peri’nin büyüme hikâyesini anlatıyor. Yönetmen Can Evrenol festival konukları arasında.

Gösterilecek kısa metrajlı filmlerden Siyah Güneş geçtiğimiz ay Locarno Film Festivali’nde Yarının Leoparları başlıklı bölümde en iyi uluslararası yapım seçilerek Küçük Altın Leopar Ödülü’nü aldı. Yönetmen Arda Çiltepe’nin ikinci kısa metrajlı filmi babasının cenazesine yetişmeye çalışan bir adamın hikâyesini anlatıyor. Gürcan Keltek, Burak Çevik gibi yönetmenlere yapımcılık da yapan Arda Çiltepe de festivale katılacak konuklardan.

Merlyn Solakhan’ın İstanbul’a dair 1982 tarihli deneme belgesel-kurmaca filmi Şehir dönemin İstanbul’una dair az rastlanır bir kent portresi sunuyor.

Festivalde gösterilecek Türkiye yapımı belgesellerden Aylin Kuryel ve Fırat Yücel’in Türkiye-İsrail arasında peruk yapımında kullanılan koşer saç ticaretini anlatan Baştan Başa ve Pelin Esmer’in merakla beklenen, Mersin’in ücra köylerinden Arslanköy’ün tiyatrocu kadınlarının açıkhavada sahnelediği tragedyayı konu edinen Kraliçe Lear da yer alıyor. Her iki belgeselin yönetmenleri de festivale katılacak.

Yönetmenliğini Kıvanç Sezer’in yaptığı Küçük Şeyler, işinden kovulduktan sonra hem kişisel yaşamında hem de evliliğinde kriz yaşayan Onur’un hikâyesini absürd bir mizahla anlatıyor. Filmin başrol oyuncusu Alican Yücesyoy ve yapımcısı Tolga Karaçelik de yönetmen Kıvanç Sezer’le festivalin konuğu olacaklar.

Barış Atay’ın ikinci filmi Aden büyük bir sır saklayan suç ortağı iki kardeşin dünyalarına giren iki yolcunun hikâyesini konu ediyor. Barış Atay da festivale katılacak konuklar arasında.

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali bu yıl kapanışı Cunda’da açıkhavada gösterilecek hipodromun unutulmaz ikilisi Bold Pilot ve jokeyi Halis Karataş’ın hikâyesini anlatan Bizim İçin Şampiyon ile yapıyor. Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuşkan ve filmin yönetmeni Ahmet Katıksız da kapanışta izleyicilerle buluşacak.
Dünya Festivallerinden Ayvalık’a

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali bu yıl Venedik Film Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar’ın Acı ve Zafer (Dolor y Gloria) filmiyle açılacak. Antonio Banderas ve Penélope Cruz’un başrolleri paylaştığı film, yönetmenin deyimiyle bir kurmaca otobiyografi. Film, Almodóvar tiryakileri kadar yönetmenin sinemasına aşina olmayanları da onun kendine has dünyasına yaklaştıracak.

Güney Koreli usta yönetmen Bong Joon-ho’nun senaryosunu Jin Won Han’la yazıp yönettiği Parazit (Gisaengchung) bu yılın en çok ilgi uyandıran yapımları arasında. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanan film toplumun en zengin ve en yoksul ucunda yer alan Park ve Kim ailelerinin yollarının kesişmesiyle değişen hayatlarını mizahtan gerilime uzanan bir çizgide anlatıyor.

Festivalin iddialı animasyon filmi Bedenimi Kaybettim (J'ai perdu mon corps) Jérémy Clapin’in ilk uzun metraj animasyon filmi. Paris’te bir laboratuvardan kaçıp ait olduğu vücudu arayan kesik elin macerasına kırık bir aşk hikâyesi eşlik ediyor. Cannes’da Eleştirmenler Haftası Büyük Ödülü’ne layık görülen film Amelie’nin senaristi Guillaume Laurant’ın Mutlu El adlı romanından bir uyarlama, senaryoyu Laurant ve Clapin birlikte yazdı.

Onun Adı Petrunya (Gospod postoi, imeto i' e Petrunija) bu yıl Berlin’de Ekümenik Jüri Ödülü ve Sinemacılar Ödülü’nü aldı. Teofania bayramında denize atılan haçı erkekleri geride bırakarak sudan çıkaran Petrunia’nın topluma, medyaya ve hukuka karşı başkaldırı hikâyesini anlatıyor. Filmin Üsküplü yönetmeni Teona Strugar Mitevska festivalin konukları arasında.

Tiflis’te hayatını halk danslarına adamış genç Mehrab’ın kendini keşfetme ve büyüme hikâyesini anlatan Ve Sonra Dans Ettik (And Then we Danced) Gürcistan’daki genel kabulleri sorgularken gelenek ve özgürlükler arasında denge kurmaya çabalayan gençlerin dünyasını anlatıyor. Odesa’dan büyük ödülün yanı sıra En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’yle dönen ve Cannes’da Kuir Palmiye için yarışan filmin Gürcü-İsveçli yönetmeni Levan Akin ve başrol oyuncusu Levan Gelbakhiani de Ayvalık’ta sinemaseverlerle buluşacak.

Bu yılki Sundance Film Festivali’nde bütün dikkatleri üzerine çekerek Jüri Büyük Ödülü ve En İyi Görüntü Yönetmenliği dahil üç dalda ödüle layık görülen Honeyland insan-doğa ilişkisinde dengelerin epey değiştiği günümüzde, insanı doğaya üstün gelmeye çalışan bir varlık yerine doğanın parçası olduğunu kabullenen bir canlı olarak tasvir ediyor. Filmde hikâyesi anlatılan arı yetiştiricisi Türkiye kökenli Hatice Muratova ve ödüllü görüntü yönetmenleri Fejmi Daut ve Samir Ljuma Ayvalık’ta festivalin konuğu olacaklar.

Amy ile büyük beğeni toplayan Asif Kapadia bu defa Maradona’da çağımızın kahramanlarından Diego Maradona’nın inişli çıkışlı hayat hikâyesini anlatıyor. Kapadia, bu film ile şan şöhret ve üç günlük dünya arasında gidip gelen görkemli karakterlerin hayatlarını anlatmaktaki başarısını bir kez daha kanıtlıyor.

Berlin Film Festivali’nde de İstanbul Film Festivali’nde de En İyi Belgesel Ödülü’nü alan Ağaçlar Hakkında Konuşmak (Banc d'attente) bu yılın en beğenilen yapımları arasında. Film zor zamanlardan geçen Sudan’dan kaçıp uzun yıllar sürgünde kaldıktan sonra başkent Hartum’a geri dönüp diktatörlüğün kapattığı sinema salonunu tekrar canlandırmak isteyen 70’lerindeki dört arkadaşın hikâyesini beyazperdeye taşıyor. Filmin yönetmeni Suhaib Gasmelbari de Ayvalık’ta izleyicilerle buluşacak.

Bu yıl Cannes’da Ana Yarışma Özel Ödülü’nü alan Burası Cennet Olmalı (It Must Be Heaven) Filistinli yönetmen Elia Suleiman’ın yersizyurtsuzluk üzerine kara komedisi. Başrolünde Elia Suleiman’ın kendisinin oynadığı filmde yönetmen dünyanın çeşitli yerlerinde Filistin’in izlerini buluyor.

Beanpole 1945 yılının Leningrad’ında savaşın ardında bıraktığı yıkıntılar arasında umut arayan iki genç kadının hikâyesi. Yerevan Altın Kayısı Film Festivali’nde Gümüş Kayısı Ödülü’ne layık görülen film, Cannes’da da Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Yönetmen Ödülü’nü aldı.

Cepteki Yumruklar, Günaydın Gece ve Yenmek gibi filmlerin usta yönetmeni, aynı zamanda senarist ve oyuncu Marco Bellocchio’nun son filmi Il Traditore bu yıl Cannes’da büyük övgüyle karşılandı. Sicilyalı mafya lideri Tommaso Buscetta’nın 1980’lerde geçen hikâyesini anlatan film, klasik İtalyan sinemasının mirasını bugüne taşıyor.

Alman yönetmen Jan Ole Genster büyük beğeni toplayan ilk filmi Oh Boy’un ardından yeni filmi Lara ile Karlovy Vary Film Festivali’nde Ekümenik Jüri Ödülü’nü aldı. Lara 60. doğum gününde hayatında yeni bir yön bulma gayreti içinde oğlunun piyano resitaline gitmeye karar veriyor: anne ile oğul arasında son derece gerilimli bir ilişki var. Jan Ole Genster festival kapsamında Ayvalık’ta izleyicilerle buluşacak.

Mehmet Akif Büyükatalay’ın Almanyalı Müslüman bir gencin kimlik arayışını anlattığı filmi Oray bu yıl Berlin Film Festivali’nde En İyi İlk Film Ödülü’nü aldı. Almanya’da tartışılan başlıca konulardan İslam’ın kimlik meselesine kattığı boyut, Oray’ın sevdiği insan ve inancı arasında bocalamasıyla işleniyor. Filmde Oray’ı canlandıran Zejhun Demirov ve yönetmen Ayvalık’ta festivalin konuğu olacaklar.

Ülke ve Özgürlük, Ayaktakımı, Benim Adım Joe, Ben Daniel Blake gibi filmlerin yönetmeni, sinemanın son auteur’lerinden Ken Loach’un son filmi Sorry We Missed You bu yılın öne çıkan yapımlarından. Loach, Ricky ve ailesinin hikâyesiyle kapitalizmin insan hayatında yarattığı tahribatı gerçekçi ve şiirsel bir dille ele alıyor. Yönetmen bu filmin senaryosunu da usta senarist Paul Laverty ile birlikte kaleme aldı.

Meeting Jim, karşıkültürün dorukta olduğu altmışlarda, daha Zuckerberg doğmamışken sosyal iletişimin âlâsını yapan kahramanı Jim Haynes kadar neşeli bir belgesel. İngiltere’deki ciltsiz kitap satan ilk kitapçıyı açan, sansürün kol gezdiği altmışlarda Richard Demarco ile öncü ve radikal Traverse Tiyatrosu’nu kuran ve Edinburgh’da Fringe’i başlatan Jim Haynes’in ilginç hikâyesini perdeye taşıyan Ece Ger ve Jim Haynes de festival konukları arasında olacak.
Yeni teknolojiler sinefilliği değiştirdi mi?

Bu yıl Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin çerçevesini değişen teknolojiyle birlikte sinefillik kavramının nasıl bir dönüşüme uğradığı ya da aynı kalıp kalmadığı üzerine yürütülecek bir tartışma çiziyor. Bu bağlamda yapılacak Nasıl İzliyorlar? ve Nasıl Yapıyorlar? başlıklı iki panele eşlik etmek üzere altı filmlik bir seçki hazırlandı: David Cronenberg’den EXistenZ, Spike Jonze’dan Being John Malkovich, Tsai Ming Liang’dan Goodbye Dragon Inn, dört yönetmenli Bocaccio ‘70 derlemesinin Federico Fellini’nin yönettiği Doktor Antonio’nun Baştan Çıkışı, David Lynch’ten Mulholland Drive ve bir sürpriz, Ahmet Çadırcı’dan Renkli Türkçe.

Yeni sinefillğin tartışılacağı panelin konuşmacıları arasında Elçin Yahşi ve Umut Tümay Arslan bulunuyor. Ayrıca HBO’nun uyarladığı Euphoria dizisiyle uluslararası alanda da adını duyuran yazar, yönetmen, yapımcı Dafna Lavin de Ceylan Özgün Özçelik ile “Nasıl Yapıyorlar?” paneline katılacak.

Panel konuşmacılarından İstanbullu sanatçı Antonio Cosentino’nun mO Mimarlık Ofisi binasında sinemadan esinlenen işlerini göstereceği sergi de festival boyunca gezilebilecek. Sergi Zilberman Gallery desteğiyle düzenleniyor.

Festivalde yer alan insan doğa ilişkisine odaklanan filmlerin izinde bir tartışma gerçekleştirilecek. Günümüzün yakıcı konularından iklim krizi ve dünyanın insan eliyle dönüştürüldüğü evreye işaret eden Antroposen ya da Kapitalosen kavramları bu filmler ekseninde tartışılacak.


Sinema öğrencileri Kültür için Alan desteğiyle Ayvalık’a geliyor

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da İzmir’den Dokuz Eylül, Ege ve İzmir Ekonomi üniversitelerinin yanı sıra Gaziantep, Diyarbakır ve İstanbul’dan birer üniversitenin öğrencileri Kültür için Alan desteğiyle Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’ne geliyor. Genç sinemacılar tecrübeli sinemacılarla yönetmen-oyuncu ilişkisi, yapım, kurgu, senaryo, görüntü yönetimi, proje hazırlama gibi başlıklar altında düzenlenen atölye çalışmalarına katılmanın yanı sıra festival organizasyonunun da parçası olacaklar.

Ayrıca Kültür İçin Alan’ın katkılarıyla bu yıl festivalde çok sayıda yabancı konuk da ağırlanacak.


Çocuklar için atölye

Festival kapsamında geçen yıl olduğu gibi bir çocuk filmi gösterilecek ve çocuklar için atölyeler düzenlenecek.

7 yaş ve üzeri çocuklar için düzenlenecek atölyeler çocukları sinemayla yakınlaştıracak, izleyici olmanın yanı sıra sanat üretmek için atacakları ilk adımlara destek olacak. Çocuklar için atölyeler bu yıl kaybettiğimiz değerli sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan adına düzenleniyor.


Festival Biletleri

Festival biletleri Biletix üzerinden ve Sanat Fabrikası gişelerinden satılacak. Biletlerin ön satışı Biletix’ten 21 Eylül-3 Ekim, Sanat Fabrikası gişesinden 28 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Bilet fiyatlarıön satışlar sırasında 12 TL ve 6 TL, festival sırasındaysa 15 TL ve 7,5 TL olacak. Hafta içi gündüz seansları öğrenciler ve 65 yaş üstü izleyiciler için 6 TL.

Açıkhava gösterimleri ve paneller ücretsiz olacak.


Sosyal Medya Adresleri:
@ayvalik_bsaff | Instagram
@Ayvalik_Bsaff | Twitter
Başka Sinema Ayvalık Film Festivali | Facebook
Başka Sinema Ayvalık Film Festivali | Youtube

İletişim:
ayvalik.info@baskasinema.com